Hoppa till innehållet

Varukorg

Din varukorg är tom

Artikel: Livet som världsmästare - med Malin Hjalmarsson

Life as a World Champion - with Malin Hjalmarsson

Livet som världsmästare - med Malin Hjalmarsson

Säg hej till Malin Hjalmarsson! En fascinerande kvinna med över 20 års erfarenhet som militär och en passion för äventyr. Hennes intresse för extremsport väcktes när hon först fick möjlighet att utforska de svenska fjällen under sin tid som officer. Sedan dess har hon engagerat sig i olika multisportevenemang och framgångsrikt tävlat i Adventure Racing, vilket ledde till att hon blev världsmästare.  

Malin Hjalmarsson

Foto av @swedishcombatcamera 

Hej Malin! Du är militär, multi-sportare, mamma och vann nyligen utmärkelsen Årets Äventyrare, vad mer bör vi veta om dig?

 Det sammanfattar mig ganska bra! Jag läste till officer direkt efter värnplikten och har jobbat som det i precis 20 år. Jag trivs allra bäst utomhus, vilket kanske är tur med tanke på mitt yrke och val av idrott. Till vardags behöver det däremot verkligen inte vara något extremt utan jag trivs lika bra med att steka våfflor i vindskyddet vi har på tomten, så länge jag får vara ute. Sen brukar jag alltid skryta om att jag faktiskt har två SM guld i flickfotboll (när jag var 15 år) från min tidigare karriär som fotbollsspelare. Dock var jag verkligen inte stjärnan i laget utan den som sprang på kanten, men någon måste ju göra det jobbet med.  

I oktober 2023 blev du som en del av Team SAFAT (Swedish Armed Forces Adventure Team) världsmästare i Adventure Racing World Series. Ett 800 km långt äventyr genom Sydafrikas utmanande natur och i konkurrens med 108 multisport-lag från hela världen. Wow, grattis igen! Hur började ditt intresse för extremsport?

 Jag läste till officer i Östersund och fick där komma ut i de svenska fjällen första gången, annat än på vintern i skidbacken. Efter det försökte jag att tillbringa så mycket ledig tid i fjällen som det bara gick. Testade att springa några fjällopp och ju längre distans, desto bättre gick det. År 2003 skulle några kollegor köra en multisporttävling i Värmland, där jag kommer ifrån, men en blev sjuk och jag fick hoppa in med kort varsel. Då hade jag precis köpt min första mountainbike, inte paddlat speciellt mycket, men springa kunde jag ju, så det var bara att köra. Tror vi var ute 48 timmar, gjorde alla misstag man kunde, hade ont överallt, men ändå var det det roligaste jag någonsin gjort. Sedan dess har det bara rullat på.  

Malin Hjalmarsson adventure racing

Foto av @swedishcombatcamera 

Vad är ditt starkaste minne från tävlingen?

 Just den här tävlingen är det faktiskt målgången. Sista sträckan tog så otroligt mycket längre tid än vi beräknat, så vi visste inte om vi fortfarande låg först eller tappat ledningen förrän vi kom ner till sista kontrollen några kilometer före målet. Så det blev väldigt känslosamt när vi insåg att vi faktiskt skulle klara av att ta tillbaka guldet igen, något som vi tränat för under ett helt år. Sen är vi inte vana att det blir en sådan uppståndelse kring våra tävlingar. Oftast går man i mål mitt i natten och det är bara närmast sörjande som tvingas vara vakna. Här var hela stan ute och tog emot oss, det sjöngs och dansades och vi blev mottagna som superhjältar. Så jag försökte säga till mig själv att "njut nu Malin, antagligen kommer du aldrig få uppleva det här igen". Det var häftigt. 

 I ert lag är ni tre män och en kvinna, hur kommer det sig tror du att man tävlar i blandade lag i kontrast till alla andra sportsliga tävlingar? 

 Det finns inte många sporter där män och kvinnor tävlar under samma premisser, men i Adventure Racing har man alltid gjort det. Från början tror jag att man såg det som att det gav sporten en till dimension och gjorde det ännu mer komplext. Det hade varit lättare och mer homogent om man tävlade tillsammans inom könen, men nu tvingades männen att hitta en dam som var villig att acceptera spelets regler.

I vårt lag är jag som sagt kvinnan, men könet är sekundärt. Vi är alla del av samma enhet, med ett gemensamt mål, att ta oss från start till mål på snabbast möjliga sätt. 

Malin Hjalmarsson adventure racing

Foto av @swedishcombatcamera 

Hur har deltagande och vinsterna i Adventure Race påverkat dig som person?

 Som person har sporten i sig gjort mig mer ödmjuk. Det enda man vet när man står på startlinjen är att problem kommer uppstå och det är det laget som hanterar och löser problemen bäst som vinner. Detta kan innebära att du kan vara sjukt stark och bära hur mycket som helst ena stunden, för att i nästa, vara så svag att du bara vill lägga dig i fosterställning och gråta. 

Vårt lag bildades 2014 med en gemensam målsättning, att bli bäst i världen. Det tog oss 7 år, så om något har det lärt mig att aldrig ge upp. 

Att vi nu har lyckats med det två gånger är helt fantastiskt. Så med mycket tålamod, träning, envishet och uthållighet går det att nå sina drömmar. Man måste bara låta det få ta lite tid.

 Om man läser det här och känner att "åh vad spännande detta låter", vad skulle du rekommendera för enklare inkörsportar till multisport? 

 Gör det inte så komplicerat. Man måste inte ha all utrustning själv, man kan låna eller hyra och det finns många korta tävlingar runt om i Sverige där man kan prova på sporten, så gör det bara! Söker man på svensk multisport så finns det en sida som sammanfattar alla event i Sverige, det är en bra början.

 Favoritplats(er) i Norden för naturupplevelser?

 Det finns så många och vi har en fantastisk natur i Norden, men för att nämna några:

Paddla kajak i Stockholms skärgård, gärna i ytterbandet. 

Vi tillbringar mycket tid i Jämtlandsfjällen, så det blir ju ändå en favorit då det är så lättillgängligt.

Sen körde vi en tävling med start i Åre och målgång i Ålesund och hela den tävlingen var ren propaganda under 600 km i vad som är vackert. Att cykla uppför Trollvägen kl 03.00, utan trafik, men med midnattssol rekommenderas.
 

Malin Hjalmarsson adventure racing

Foto av @swedishcombatcamera 

Är det några plagg eller utrustning du saknar som kvinnlig multi-sportare eller i din yrkesroll inom militären?

 Som multisportare har jag ännu inte hittat de ultimata shortsen utan kör alltid på herrmodellen. Damshortsen är oftast väldigt korta i benen, vilket jag inte uppskattar i den terräng jag oftast förflyttar mig i. 

Som militär hade jag gärna haft bekväma underkläder utan sömmar som skaver eller skär in med rätt säkerhetsklassning. Även här använder jag herrmodellen då de passar mig bättre än de dammodeller som finns. Tydligen är nya påväg in så jag håller tummarna att dessa blir bra. Jag vill också tacka för det fina arbetet ni gör för att lyfta kvinnor och friluftslivet, det behövs fler som er. 
 
Vill du se mer av Malins äventyr? Kolla in TV4:s nya dokumentär här!

Tack så mycket Malin, för att du delade med dig av din inspirerande historia och dina erfarenheter! Vi önskar dig fortsatt framgång i dina äventyr och ser fram emot att höra mer om dina spännande upplevelser i framtiden. Vill du läsa om fler äventyrande kvinnor så rekommenderar vi denna! 

Lämna en kommentar

Denna webbplats är skyddad av reCAPTCHA och Googles integritetspolicy . Användarvillkor gäller.

Läs mer

Get out of your comfort zone and start living - with Frida Augustsson

Kliva ur sin comfort zone och börja leva - Med Frida Augustsson

Vi är så glada att få prata med fantastiska Frida Augustsson som bor i en liten stuga i naturen i Dalarna. Det blev en fin konversation om drömmar, mental ohälsa och att våga vara utanför...

Läs mer
The Swedish hiker who conquered the Triple Crown of Hiking - Linnett Andersen

Linnett Andersen - Svenska vandraren som erövrat Triple Crown of Hiking

Säg hej till Linnett Andersen, en svensk långdistansvandrare och journalist som har erövrat den prestigefyllda "Triple Crown of Hiking". Uppväxten på landet i Skåne väckte en längtan att se vä...

Läs mer